Porady i recenzje

Ile kosztuje produkcja piwa domowego?

Rewolucja piwna w Polsce trwa w najlepsze – wciąż pojawiają się nowe gatunki IPA, AIPA, RIS, WItbier. Jedyną przeszkodą są ich ceny – 0,5 l butelka kosztuje od 6 zł. Poznaj rozwiązanie!

Domowe piwo krok po kroku
Jeśli chcesz tworzyć piwo w domowym zaciszu, potrzebujesz do tego kilku elementów. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup zestawu startowego (browar domowy zestaw startowy), w którym znajdziesz dosłownie wszystko czego potrzebujesz do rozpoczęcia ważenia piwa (m.in. fermentor, termometr, kapslownica, rurka do rozlewu, łyżka piwowarska) – jego cena oscyluje w granicach 220 – 240 zł. Od tego momentu może „otworzyć” swój minibrowar domowy. Załóżmy, że chcesz zrobić AIPA, koszt wszystkich surowców (słody, chmiele, woda, drożdże) oraz energii (prąd, gaz) wyniesie około 100 zł za 30 litrów piwa – tak więc w tej cenie będziesz miał 60 butelek, więc za jedną zapłacisz niespełna 2 zł (w sklepie za ten gatunek piwa musiałbyś liczyć się z wydatkiem na poziomie ok. 7 zł).

Warzenie piwa

Przepis znajdziesz na różnego rodzaju forach oraz portalach tematycznych związanych z browarnictwem. Tak więc jeśli chcesz zacząć oszczędzać kup zestaw piwowarski, zacznij tworzyć własne piwo i pozwól sobie na zupełnie inne doznania smakowe!


Minibrowar domowy (piwo domowe jak zacząć)
Pamiętaj jednak o tym, że „otwierając” minibrowar domowy i produkując piwo możesz z niego korzystać jedynie na własne potrzeby (nie możesz go sprzedawać). Jeśli jednak chciałbyś sprzedawać piwo własnej produkcji musisz uzbroić się w cierpliwość oraz liczyć się z wydatkiem na poziomie od kilkuset tysięcy w górę. Możesz jednak rozwiązać to w inny sposób (przykłady dzięki którym „wypuścisz” własną partę piwa domowego):
– browar kontraktowy (zlecasz produkcję wybranemu browarowi, który tworzy twoją partię)
– browar restauracyjny (zatrudniasz się jako piwowar w restauracji i tworzysz własny browar)
– konkursy (co pewien czas organizowane są różnego rodzaju konkursy, które po zwycięstwie pozwalają Ci „wypuścić” własną partię sygnowaną Twoim nazwiskiem. Przeważnie otrzymujesz także procent ze sprzedaży.

Więcej informacji związanych z oszczędzaniem oraz szczegółową odpowiedź na pytanie ile kosztuje produkcja piwa domowego znajdziesz na Finagoo http://finagoo.pl/dom/oszczedzac-browarze-rzemieslniczym/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *