Porady i recenzje

Czym tak naprawdę jest kasza pęczak?

Nie od dziś wiadomo, że kasze są bardzo zdrowe i należy na stałe umieścić je w swoim jadłospisie. Kasza pęczak jednak mało znana i niestety niedoceniana. Oczywiście jest to błędne podejście, ponieważ jest ona niezwykle smaczna.

Główne informacje

Tak naprawdę pęczak jest jednym z trzech rodzajów kaszy jęczmiennej. Pozostałe dwie, czyli łamana i perłowa posiadają mniejszą ilość witamin, jednak również są bardzo smaczne. Należy jednak pamiętać, że kaszy pęczak muszą unikać osoby chore na celiakię.

Dlaczego warto?

Kasza pęczak jest bardzo dobrym źródłem węglowodanów i błonnika. Podobnie jak inne kasze zawiera także witaminy: K, E oraz B. Warto ją jeść także ze względu na magnez, miedź i selen. Jeśli planujemy wprowadzić w życie dietę odchudzającą, spokojnie możemy po nią sięgnąć. Pomaga ona wyregulować pracę jelit i znacznie zmniejsza poziom cholesterolu. Kiedy mamy problem z biegunką, również powinniśmy ją wykorzystać. Wcześniej wspomniana witamina K może zmniejszyć ryzyko pojawiania się żylaków i niebezpiecznych dla naszego życia i zdrowia zakrzepów. Niektórzy uważają także, że ma ona działanie antynowotworowe.

Docenią ją także kobiety. Kasza pęczak doskonale wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Wszystko to dzięki dużej ilości witaminy B3, która pomaga w zwalczaniu wszelkiego rodzaju chorób skóry. Jeśli nasze paznokcie są kruche i nie chcą rosnąć, jedzmy regularnie kasze i uzupełniajmy naszą dietę o wapń i fosfor.

Doskonała w kuchni

Kaszą możemy zastąpić mnóstwo innych składników lub po prostu stosować ją jako dodatek. Wiele osób wykorzystuje ją do gołąbków, czy różnego rodzaju zup. Ważne jednak, by odpowiednio ja ugotować. W jaki sposób? Wrzućmy ją do gotującej się wody i na małym ogniu gotujemy przez około 20 minut. Po tym czasie możemy wyłączyć gaz i odstawić garnek na kolejne 15 – 20 minut, by kasza mogła wchłonąć całą wodę.

Kasza pęczak, podobnie jak wszystkie inne kasze zawierają wiele ważnych składników odżywczych, które są bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ta jedna miała zmiana może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *