Porady i recenzje

Zadbaj o czyste powietrze w kuchni

Kuchenne wyzwania sprawiają, że w powietrzu krąży wiele zapachów. Jedne są przyjemne i pobudzają apetyt, a inne wolelibyśmy, aby szybko zniknęły. W tym zadaniu pomoże okap. Jaki wybrać?

Dzisiejsze kuchnie mogą pod względem estetyki i praktycznych rozwiązań przyprawiać o zawrót głowy. Mowa oczywiście o kuchniach domowych, które często w wielu aspektach przodują nawet nad tymi profesjonalnymi. Nie mniej w jednym i drugim wypadku nie może zabraknąć okapu, który pozbędzie się różnych zapachów i nie pozwoli na ich rozprzestrzenianie się po pomieszczeniu. Jest to szczególnie istotne, gdy mamy połączony salon z aneksem kuchennym lub z jadalnią. Zdecydowanie lepiej delektować się smakiem i zapachem znad talerza niż siedzieć otoczony wonią powstałą przy kuchennych rewolucjach.

Znajdź wariant dla siebie

Kuchnie różnią się od siebie wielkością, a także estetyką wykończenia. Wyspa na środku pomieszczenia daje dużo możliwości aranżacji, ale wymaga również specjalnego podejścia. Dotyczy to m.in. okapu w tym wypadku wyspowego, który sprawdzi się do tego zadania. W klasycznie instalowanych płytach przy jednej ze ścian dobrym rozwiązaniem będzie okap przyścienny. Z kolei, gdy zamawiamy meble na wymiar, to można pokusić się o wariant podszafkowy albo okap do zabudowy. Dobrze komponują się z meblami okapy teleskopowe. Zwykle są kompaktowe, przez co nie przytłaczają swoją obecnością. Jednak, gdy zajdzie potrzeba wzmożonej pracy, to w prosty sposób można je rozłożyć, aby zwiększyć powierzchnię wchłaniania. Producent okapów kuchennych Kernau przygotował całą gamę tych urządzeń. Praktyczne rozwiązania i inspiracje znaleźć można na https://www.kernau.com/kategoria/gotowanie/okapy-kuchenne.html.

Styl i wygoda

Współcześnie produkowane okapy to urządzenia o wielu kolorach i kształtach. Znaleźć można znane i popularne modele, ale także takie, które przyciągają wzrok. Zdarzają się też warianty, które na pierwszy rzut oka jednoznacznie nie wskazują na swoje przeznaczenie. Takie wyjątkowe koncepcje są przyjemne dla oka, ale muszą spełniać konkretne zadania i w tej materii dorównują tradycyjnym okapom. Wiele z nich zbudowanych jest częściowo ze szkła lub posiada takie elementy, zwłaszcza obszary, gdzie najczęściej je dotykamy. Dzięki temu utrzymanie czystości jest bardzo proste. Dotyczy to również aluminiowych filtrów, na których gromadzi się tłuszcz i zanieczyszczenia. Co jakiś czas warto umyć te newralgiczne elementy, a także uzupełnić je o dodatkowy filtr węglowy. Dzięki niemu będziemy mieli pewność, że niepożądane zapachy zostaną skutecznie zatrzymane. Okapy zwykle są łatwe w obsłudze. Wyposażone są w przyciski konwencjonalne lub dotykowe, które odpowiadają za regulację mocy i oświetlenie. Z pewnością każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.

Pomiar, wybór i zakup

Przed zakupem nowego okapu warto zmierzyć dostępną przestrzeń. Czasami meble będą wyznaczały jego szerokość, a innym razem będziemy mieli do dyspozycji dużo więcej miejsca. W zależności od intensywności prac i naszych potrzeb dobrze dobrać wariant, który pod względem mocy i wyglądu sprawdzi się w naszej kuchni. W przestrzeniach łączonych kuchnia-salon, kuchnia-jadalnia warto o silniejsze okapy, które skutecznie pochłoną wszelkie zapachy. Takie miejsca dają doskonałą okazję na instalację nowoczesnych modeli o niestandardowych kształtach. Oczywiście, jeśli jest to zgodne z naszym poczuciem estetyki i stylu panującego we wnętrzu. Śledząc strony producentów, można natknąć się na różne atrakcyjne inspiracje, które prosto przeniesiemy do naszej kuchni. Tak więc możemy pokusić się o nieszablonowe rozwiązania.

Okap to obecnie jedno z kluczowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Nie zawsze mamy możliwość przewietrzenia przestrzeni, zwłaszcza jak w domu znajduje się ktoś chory lub małe dzieci. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się niechcianych zapachów dobrze sprawdzi się solidny okap. Dzisiaj to wydajne i stylowe urządzenia, które będą uzupełnieniem każdej kuchni. W takim razie czas coś ugotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *