Basic Przepisy Śniadania

Domowe bajgle

Chyba każdy jadł kiedyś bajgle. To pyszne bułki z dziurką, których historia zaczyna się w Europie Środkowej. Pierwsze wzmianki o bajglach pojawiały się już w 1610 roku w Krakowie i od tamtej pory zainteresowanie nimi tylko wzrasta. Świetnie smakują zarówno ze słodkimi, jak i z wytrawnymi dodatkami stanowiąc świetne uzupełnienie śniadania, czy po prostu przekąskę. Uwielbiane w Stanach Zjednoczonych już dziś mogą zagościć w Waszym domu i możecie zrobić je zupełnie sami 🙂 Spróbujcie! 😉

Składniki

Na zaczyn:

  • 1 łyżeczka suchych drożdży
  • 500g mąki do wypieku chleba
  • 625 ml wody

Na ciasto:

  • ½ łyżeczki suchych drożdży
  • 480g mąki do wypieku chleba
  • 2¾ łyżeczki soli
  • 1 łyżka jasnego, brązowego cukru lub miodu

Do gotowania:

  • 1 łyżka jasnego, brązowego cukru lub miodu
  •  2 łyżki sody
  • mąka kukurydziana lub semolina do posypania blachy
  • dodatki: np. sezam, mak lub inne ziarna

Przygotowanie:

  1. Zakwas: W dużej misce łączymy mąkę i drożdże. Następnie dolewamy wodę mieszając, aż masa stanie się bardziej jednolita i bardzo lepka. Przykrywamy miskę folią spożywczą lub ściereczką i odstawiamy na 2 godziny w temperaturze pokojowej. Masa powinna w tym czasie podwoić swój rozmiar.
  2. Ciasto: Do tej samej miski dodajemy pozostałe drożdże i mieszamy. Następnie dodajemy ok. 400g mąki, sól oraz brązowy cukier. Mieszamy wszystko razem dopóki składniki nie zaczną formować kulki ciasta. Powoli dodajemy pozostałą mąkę do reszty masy.
  3. Tak powstałe ciasto przenosimy na blat i ugniatamy ok. 10 minut. Ciasto powinno być twardsze, ale zarazem gładkie i elastyczne. Wszystkie składniki ciasta powinny być dobrze połączone, bez śladów surowej mąki w masie. Odrywamy mały kawałek ciasta i delikatnie rozciągamy go między palcami aż stanie się tak cienkie, że prawie przeźroczyste. Jeśli ciasto jest suche i rwie się dodajemy odrobinę wody i ugniatamy kolejne kilka minut. Jeżeli ciasto jest zbyt mokre dodajemy odrobinę mąki i jeszcze raz ugniatamy masę.
  4. Tworzymy bajgle: Ciasto dzielimy na ok. 125g kawałki by uzyskać standardowe bajgle. Można oczywiście zrobić mniejsze. Z ciasta formujemy kulki, następnie przykrywamy je wilgotną ściereczką. Odstawiamy na 20 minut.
  5. Przygotowujemy 2 blaszki i wykładamy je papierem do pieczenia. Smarujemy je odrobiną oleju. Bierzemy kulkę ciasta i przekłuwamy jej środek kciukiem. Ciasto delikatnie rozciągamy tworząc otwór o średnicy ok 2,5-3cm. Możemy również uformować wałek z ciasta i połączyć jego końce ze sobą tak, by tworzyły klasyczny dla bajgli wygląd. Bajgle układamy na blaszkach w ok. 5cm odstępach. Smarujemy je delikatnie olejem i przykrywamy luźno folią spożywczą. Odstawiamy na 20 minut.
  6. Pora sprawdzić czy bajgle są gotowe na odstawienie lodówki. Wypełniamy małą miskę wodą w temperaturze pokojowej. Bajgle są gotowe kiedy zaczną się unosić w ciągu 10s od wrzucenia do wody. Jeśli bajgiel pływa należy wyjąć go natychmiast z wody, delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym i odłożyć na blachę. Jeśli bajgiel nie pływa należy go osuszyć, odłożyć na blachę i całość odstawić na kolejne 10-20 minut. Po tym czasie należy powtórzyć test. Bajgle wkładamy do lodówki na całą noc (mogą tam stać nawet do 2 dni). Best porn site https://noodlemagazine.com – Watch porn.
  7. Gotujemy bajgle: Piekarnik nastawiamy na temperaturę 250° C. W dużym garnku (najlepiej szerokim) gotujemy wodę. Dodajemy brązowy cukier oraz sodę. Wyjmujemy bajgle z lodówki i delikatnie wrzucamy je do wody tak, by mogły swobodnie pływać, 2-3 sztuki na raz. Gotujemy je po minucie na każdej ze stron. Kiedy bajgle się gotują posypujemy te same blachy mąką kukurydzianą. Po ułożeniu bajgli na blaszkach posypcie je od razu dodatkami lub zostawcie w takiej formie.
  8. Ugotowane bajgle wkładamy na środkową kratkę piekarnika. Pieczemy ok. 5 minut, następnie przekręcamy blaszkę o 180° C i pieczemy je w temperaturze 230° C kolejne 5 minut lub do momentu kiedy uzyskają złoty kolor.
  9. Po upieczeniu ściągamy bajgle z blaszek i zostawiamy na kratkach do wystygnięcia na przynajmniej 15 minut przed podaniem. Oczywiście świeże bajgle są najlepsze, ale możecie je przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku przez kolejne 2 dni. Jeżeli wiecie, że nie uda się Wam zjeść wszystkich możecie je zapakować indywidualnie w folię spożywczą i zamrozić. Wytrzymają nawet miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *