Porady i recenzje

5 zasad, o których musisz pamiętać rozpoczynając dietę

Odchudzałaś się już wiele razy, ale nigdy nie udało Ci się osiągnąć trwałego efektu? Po kilku tygodniach spada motywacja i po prostu nie masz siły działać dalej? Gdy uda Ci się schudnąć kilka kilogramów po czasie dościga Cię efekt jojo i ważysz więcej niż przed dietą? Nieprzemyślana dieta nigdy nie jest skuteczna. Odchudzanie trzeba dobrze zaplanować. Sprawdź, jakimi zasadami powinnaś się kierować, aby osiągnąć wyraźne i trwałe efekty.

1. Wyznacz realny cel

Każde zadanie ma swój cel. Jeżeli chcesz schudnąć również musisz dokładnie wiedzieć do czego dążysz i co chcesz osiągnąć. Z pewnością marzy Ci szczupła sylwetka, płaski brzuch, jędrne ramiona. Ale czy wiesz, ile dokładnie chciałabyś ważyć? Jakie dokładnie obwody talii, ud, brzuch czy ramion będą dla Ciebie satysfakcjonujące? Jeżeli nie, porządnie się zastanów. Dokonaj aktualnych pomiarów i pomyśl, o ile chciałabyś je zmniejszyć.

Dietetycy portalu KalkulatorKalorii.net radzą aby wyznaczone przez Ciebie cele były realne do osiągnięcia. Nie przesadzaj. Zbyt radykalny cel nie tylko może okazać się naprawdę niemożliwy do zrealizowania, ale także demotywować. Specjaliści zalecają zazwyczaj, aby pierwszym celem było schudnięcie 5-10% aktualnej masy ciała. To dla Ciebie zdecydowanie za mało? Nic straconego. Gdy tylko schudniesz te kilka kilogramów możesz postawić sobie kolejną, wyższą poprzeczkę.

2. Zacznij od małych kroków

Tak samo jak realny musi być cel odchudzania, tak samo realny musi być Twój plan odchudzania. Naprawdę trudno jest z dnia na dzień zmienić wszystkie swoje nawyki. Zacznij więc od małych kroków. Zastanów się, jakie błędy żywieniowe popełniasz na co dzień i zacznij od ich wyeliminowania. Proste zmiany mogą dać naprawdę duży efekt.

Słodzisz? W takim razie zdecydowanie zmniejsz porcję cukru, a najlepiej całkowicie z niego zrezygnuj. Codziennie jesz słodycze? Na początku ogranicz ich spożywanie na przykład tylko do niedzieli. Pijesz kawę ze śmietanką? Zastąp ją mlekiem.

Odchudzanie naprawdę nie musi oznaczać wielkiej rewolucji. Wprost przeciwnie, im bardziej naturalnie przejdziesz przez proces odchudzania, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że doścignie Cię efekt jojo.

3. Pamiętaj, że jedzenie musi smakować

Dieta kojarzy Ci się z gotowaniem na parze? Potrawami bez smaku? Brakiem jakiejkolwiek przyjemności z jedzenia? Jeżeli tak, nic dziwnego, że do tej pory nie osiągnęłaś sukcesu. Spożywanie posiłków stanowi ważny element codziennego życia. Potrawy powinny smakować, a ich jedzenie powinno powodować przyjemność.

Nie jest prawdą, że dietetyczne, niskokaloryczne przepisy są niesmaczne. Wręcz przeciwnie. Potrafią zaskakiwać smakiem i ciekawymi połączeniami. Mogę być bardzo soczyste, aromatyczne i nie odróżniać się od dań serwowanych w dobrych restauracjach. Przeszukaj Internet, blogi kulinarne i portale poświęcone tematyce odchudzania. Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji

4. Ćwicz!

Dietę odchudzającą warto uzupełnić o regularne treningi. Aktywność fizyczna nie tylko zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne i powoduje spalanie tkanki tłuszczowej, ale także modeluje ciało. Pamiętaj, że odpowiednie odżywianie nie spowoduje, że na Twoim brzuchu pojawi się delikatna linia mięśni ani nie podniesie pośladków. To właśnie połączenie indywidualnej diety z regularnymi treningami daje najlepsze efekty. Powoduje jednoczesne zmniejszenia masy ciała i kształtowanie sylwetki.

Pamiętaj, aby w swoich treningach uwzględniać dwa rodzaje aktywności fizycznej – aerobową i anaerobową. Ćwiczenia aerobowe to na przykład jazda na rowerze, bieganie, taniec czy ćwiczenia na bieżni. Ćwiczeniami anaerobowymi są między innymi ćwiczenia ze sztangami, brzuszki, podnoszenie ciężarów.

5. Nie zapominaj, że odchudzanie to proces

Odchudzanie to długotrwały proces. Na początku wprowadza się zmiany. Jest to czas nauki zdrowego odżywiania. Masa ciała zaczyna spadać. Z czasem nowe podejście do diety i stylu życia staje się nawykiem i na stałe wpisuje się w rytm dnia. Kilogramy nadal spadają w dół aż do momentu osiągnięcia zamierzonego celu.

Co dalej? Nie, to nie jest koniec odchudzania. Proces nadal trwa! Nie można go przerywać. W tym momencie należy nadal zwracać uwagę na skład i jakość diety. Jej kaloryczność można stopniowo zwiększać, ale niedopuszczalny jest powrót to nawyków sprzed diety. Wypracowane nawyki powinno stosować się przez całe życie. Nie tylko będą służyć utrzymaniu masy ciała, ale także pozytywnie wpłyną na zdrowie organizmu. Całkowite zarzucenie diety po osiągnięciu wyznaczonej masy ciała to jedna z najczęstszych przyczyn efektu jojo.

Wbrew pozorom, odchudzanie naprawdę nie jest trudne. Jeżeli wyznaczysz odpowiedni cel, stworzysz dobry plan i podejdziesz do odchudzania jak do długoterminowego procesu, z pewnością osiągniesz prawdziwy, a przede wszystkim trwały sukces.

2 Comment

  1. Kilka lat temu zaczęłam pracować w tzw. korpo. Oczywiście nie trzeba było długo czekać, aż się strasznie roztyłam. Siedzenie po godzinach, całymi dniami przed komputerem, a jedzenie z pobliskiego fast-food’u… Jak w końcu zauważyłam, co się dzieje, to zrzuciłam dość dużo w 3 miesiące, ale to nie było nagłe obcinanie kalorii czy zrywy treningowe… Zaprzyjaźniłam się z patelnią grillową, bo za gotowaniem na parze nie przepadam. Ograniczyłam cukier, masło zamieniłam na oliwę. Treningi na początku tyle, ile dałam radę, stopniowo podnosząc intensywność. Niby tylko 3 miesiące, ale nauczyły mnie one, że zdrowy styl życia warto wprowadzić na stałe, a nie tylko na te kilka tygodni. No i moja rada od serca – absolutnie żadnych drakońskich czy jednoskładnikowych diet z internetów czy innego badziewia, bo można tym sobie tylko zrobić kuku! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *