Porady i recenzje

Tych błędów powinieneś unikać, przygotowując pizzę w domu

Masz ochotę na smaczną pizzę własnego wyrobu? Możesz spróbować przyrządzić ją samodzielnie, ale uważaj… jeden najmniejszy błąd może zepsuć smak tego włoskiego specjału. Poznaj więc najczęstsze pułapki czyhające na domowych pizzermenów i staraj się ich nie popełniać.

Chociaż większość Polaków zamawia pizzę przez internet lub telefon z takich pizzerii jak Da Grasso, od czasu do czasu można pokusić się o samodzielny wypiek. Sprawdzony przepis to jednak dopiero początek, ponieważ „diabeł tkwi w szczegółach”. Czasami wystarczy drobna wpadka, by domowa pizza zupełnie nie przypominała klasycznego włoskiego placka.

1. Nieodpowiednia mąka

Sekretem oryginalnego ciasta jest mąka. W pizzeriach takich jak Da Grasso, włoski specjał przygotowuje się z mąki typu 00. Charakteryzuje się optymalną zawartością białka, dzięki czemu wyrasta na odpowiednią wysokość. Jeżeli będzie zbyt miękka, ciasto nie wyrośnie, natomiast zbyt twarda da ciasto gumowate.

2. Zbyt cienkie rozwałkowywanie ciasta

Chcąc uzyskać chrupiący spód pizzy, wiele osób zbyt cienko rozwałkowuje ciasto. W efekcie mocno się spieka lub rozpada. Optymalna grubość ciasta to 7-8 mm. Po rozwałkowaniu nie może być widać żadnych prześwitów – dzięki temu ciasto będzie w stanie utrzymać składniki.

3. Pizza z niewyrośniętego ciasta

Aby przyrządzić pyszną pizzę i delektować się jej smakiem, nie można pozwolić sobie na pośpiech. Błędem jest zatem przygotowywanie ciasta w zaledwie 2-3 godziny. W ten sposób ciasto nie będzie w pełni wyrośnięte, a co za tym idzie – pizza będzie surowa i twarda w środku. Prawidłowy proces tworzenia ciasta powinien składać się z dwóch etapów: pierwszy z nich powinien trwać 2-3 godziny, a drugi do nawet 8 godzin.

4. Zbyt intensywne wyrabianie ciasta

Chociaż wyrabianie ciasta drożdżowego wymaga siły, wykonywanie zbyt intensywnych ruchów prowadzą do jego utwardzenia. Przyczyniają się one bowiem do zniszczenia struktury oraz konsystencji. Aby uzyskać zadowalający efekt, ciasto należy wyrabiać wyłącznie opuszkami palców.

5. Sos pomidorowy z koncentratu

Przyrządzanie sosu pomidorowego na bazie koncentratu psuje cały smak. Sprawia, że pizza jest lekko kwaśna. Chcąc pizzy zapewnić doskonałe walory smakowe, należy użyć passaty pomidorowej – tak jak robią to m.in. w pizzerii Da Grasso.

6. Nadmierna ilość składników

Błędem jest wykładanie na wierzch ciasta sporej ilości składników. Przyczynia się to zarówno do nadmiernego obciążenia ciasta, jak również do przeładowania smakowego. Pod nadmiarem dodatków trudno jest wyczuć delikatność smaku chrupiącego i miękkiego spodu. W doborze składników należy zachować umiar. Warto bowiem pamiętać, że najbardziej klasyczna pizza to tylko ciasto, sos pomidorowy oraz ser.

7. Zbyt niska temperatura pieczenia

Większość osób dozuje temperaturę pieczenia, aby uniknąć spalenia samego spodu, jak i wyłożonego na wierzch sera. Tymczasem to temperatura decyduje o smaku tego dania.

Piekarnik musi być maksymalnie rozgrzany. Aby jednak uniknąć szybkiego spalenia ciasta, blaszkę należy umieścić na najniższej półce. Warto przy tym skorzystać ze specjalnych kamieni do pieczenia pizzy. Odpowiednio rozgrzane sprawią, że smak ciasta będzie zbliżony do smaku tradycyjnego.

Twoja pierwsza próba samodzielnego wykonania pizzy nie udała się? Zamów ją online w jednej z pizzerii i poznaj jej smak. Następnym razem spróbuj przyrządzić podobną, dostosowując się do powyższych wskazówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *