Desery Porady i recenzje Przepisy

NieTłusty Czwartek

Tłusty czwartek to jedyny taki dzień w roku, na który z utęsknieniem czekają wszyscy miłośnicy pączków! Utożsamiany przede wszystkim z tym drożdżowym przysmakiem dzień ma jednak oblicze, o którym niewielu z nas myśli.

Kiedy wypada tłusty czwartek?

Tłusty czwartek to święto, którego korzeni należy upatrywać w kalendarzu chrześcijańskim – jego data uzależniona jest od Wielkanocy – jest więc świętem ruchomym. Tłusty czwartek zawsze wypada w ostatni czwartek karnawału – dokładnie w ostatni czwartek przed środą popielcową. W zależności od regionu Polski, można także spotkać się z określeniem tłustego czwartku jako „zapusty”.

Co jemy w tłusty czwartek?

Tradycja tłustego czwartku, która sięga pogaństwa, przewidywała, że ma to być najbardziej tłusty dzień w roku. Tłusty czwartek był dniem, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Jadano więc w ten dzień bardzo tłusto i obficie. Dzisiaj zjadamy w tłusty czwartek głównie pączki czy faworki – choć jeszcze nie tak dawno była to słonina, boczek, tłuste mięsiwa.

W Małopolsce do niedawna obchodzono tłusty czwartek w bardzo specyficzny sposób – nazywano go combrowym czwartkiem. W związku z legendą krakowską o burmistrzu nazwiskiem Comber, rokrocznie świętowano poprzez urządzanie na targowisku hucznych zabaw i tańców.

Zwyczaj świętowania tłustego czwartku na słodko pojawił się w Polsce w XVI wieku. Początkowo pączki nie były wypełnione dżemem czy powidłami – skrywały raczej orzechy i migdały. Zgodnie z przekonaniem, w tłusty czwartek każdy musi zjeść pączka, jeżeli chce cieszyć się powodzeniem i pomyślnością w całym roku! W alternatywie dla pączka można skusić się na faworki, zwane chrustami lub rogaliki.

Idealny pączek

Czy można wskazać pączka idealnego? Dzisiaj bogactwo przepisów na pączki sprawia, że trudno wybrać tego jednego jedynego najpyszniejszego pączka. Musi jednak być on puszysty i pyszny, smażony lub pieczony na świeżo!

NieTłusty czwartek

Co zrobić, jeśli chcecie świętować tłusty czwartek, ale nie chcecie spożywać pączków smażonych na głębokim tłuszczu? Można skorzystać z alternatywnych przepisów na pączki i inne przysmaki z wykorzystaniem zdrowego tłuszczu. Doskonałą alternatywą są na przykład pączki pieczone w piekarniku. Jak je przygotować? Na bazie oleju kokosowego! Są zdecydowanie zdrowsze i mniej kaloryczne, a równie pyszne.

PRZEPIS NA PĄCZKI Z PIEKARNIKA

Składniki (na 15 małych pączków):

400 g mąki pszennej
175 g oleju kokosowego
3 jajka
60 g świeżych drożdży
65 g cukru
szczypta soli
konfitura
cukier puder do dekoracji

Przygotowanie:

1. Przygotuj zaczyn drożdżowy: do kubka wlej letnie mleko, dodaj świeże drożdże, cukier. Wszystko bardzo dokładnie wymieszaj.

2. W dużej misce połącz mąkę z zaczynem, dodaj jaja i olej kokosowy oraz szczyptę soli.

3. Po połączeniu wyrabiaj ciasto na gładką masę. Ciasto będzie gotowe, gdy będzie lśniące i gładkie. Takie ciasto przykryj bawełnianą szmatką i pozwól mu odpocząć i urosnąć.

4. Gdy ciasto podwoi swoją objętość, wyjmij je, połóż na stolnicy i rozwałkuj na grubość około 1,5 centymetra. Wykrawaj duże koła kubkiem. Na krążek wyłóż ulubioną konfiturę – przykryj drugim krążkiem i mocno zaciśnij.

5. Przygotowane pączki wyłóż na blachę powleczoną papierem do pieczenia. Piecz około 20 minut w temperaturze 190 stopni.

6. Po ostygnięciu możesz udekorować cukrem pudrem lub lukrem.

Czym jeszcze możesz nadziać pączka? Jeśli konfitura i powidła nie są Twoim ulubionym nadzieniem, możesz z powodzeniem zastąpić je budyniem, twarożkiem, czekoladą, masą orzechową, masą makową. Twoja fantazja nie powinna być niczym ograniczona! SMACZNEGO!

Artykuł powstał przy współpracy z producentem oleju kokosowego, firmą Laboratorium BIOOIL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *